„Aminek ellenállsz, az nem csupán fennmarad, hanem még nagyobbra nő.” Jung
A családállítás nagyon jó módszer arra, hogy felfedezzük, milyen belső ellenállásaink vannak, amik miatt beleragadunk egy megoldhatatlanak tűnő szituációba, vagy csak egyszerűen gátolnak bennünket a céljaink elérésében.
Érdekes paradoxon – amivel nem csak családállításon, hanem egyéni fejlesztések során is gyakran találkozom –, hogy amint megszületik a problémás helyzet elfogadása, lehetőség nyílik a megoldásra.
Amíg a kliens tiltakozik a történtek ellen – ami pedig már adott – addig az ellenállásra megy el az energiája, s közben, mintha beszűkülne a tér is körülötte, egyfajta csőlátás lesz jellemző rá. Vagy csak a problémát látja, ami minden mást takar előle, vagy ha lát is valamiféle megoldást, azt többnyire egyféleképpen tudja elképzelni, és ezt erőlteti, többnyire sikertelenül.
Ám amikor megszületik az elfogadás benne – már nem akarja sem tagadni, sem eltüntetni azt, ami van – akkor mintha kitágulna a tér, és könnyedség árad a helyzetbe, amiben aztán észre lehet venni a megoldást, ami sokszor teljesen máshonnan érkezik, mint ahogy azt az ügyfél korábban elképzelte.
Persze tudom – tapasztalatból is –, hogy nagyon könnyű azt mondani, „ne küzdj az ellen, ami már megtörtént”, de ezt megtenni, azaz feladni a harcot, sokszor nagyon nehéz.
A családállítás azért tud hatékonyan segíteni az elfogadásban is, mert lehetőséget ad kívülről rálátni saját magunkra és az adott helyzetre, miközben egy támogató közösség energiája hozzájárul belső munkánkhoz.
Persze számtalan más lehetőség, sok egyéni technika is létezik, ami segít más perspektívából nézni életünket, problémáinkat, előre visz korlátaink felfedezésében, ellenállásunk leküzdésében.
A családállítás módszere akkor kerülhet a képbe, amikor felmerül, hogy az adott probléma gyökere nem a saját életedben rejlik. Például többször ismétlődik ugyanaz az elakadás az életedben, látszólag teljesen indokolatlan helyzetekbe kerülsz, nem látni semmi magyarázatot a gyerekkorodből sem.
Az ősök feldolgozatlan traumái, az őket ért veszteség, a családi titkok, mind, mind hatással lehetnek a leszármazottak életére. Ezt már több epigenetikai kutatás is bizonyította. Hogy csak egyet említsek, egy amerikai kutatás eredményei azt tükrözik, hogy a holokausztot túlélők gyermekei hajlamosabbak a poszttraumatikus stresszre és a depresszióra mint azok, akiknek az ősei nem szenvedtek hasonló üldöztetéstől.
Néhány példa arra, hogy milyen problémákat okozhat a családi rendszerből jövő energia:
- párkapcsolati problémák;
- szülő-gyermek kapcsolatban nehézségek;
- gyermekvállalási gondok;
- anyagi gondok;
- ismétlődő munkahelyi problémák;
- tanulási elakadások;
- érthetetlen szorongás;
- teljesítménybeli nehézségek;
- evészavarok;
- tehetetlenség, gátoltság, elakadás érzése.
Ha neked is van olyan elakadásod, amire szeretnél ránézni egy támogató csoportban, akkor csatlakozz hozzánk szombaton a családállításra.